توصیه های ایمنی از خانه تا مدرسه : همه می دانیم مدرسه خانه دوم کودکان است ، به عبارت دیگر در دوران تحصیل از وقت کودکان در مدرسه سپری می شود . به همین دلیل کودکان پس از ترک منزل و حرکت به سوی مدرسه همواره در معرض خطذات مختلفی قرار دارند . مسیری که کودکان از خانه به مدرسه و بالعکس طی می کنند ، ممکن است از برگراه ، جاده ، خیابان و پل بگذرد که دارای خطراتی از قبیل سقوط ، تصادف ، برخورد با مواد خطرناک و غیره باشد .
۱۳۹۴ چهارشنبه ۱ مهر - تعداد بازدید: 1162 بار

ایمنی و دانش آموز :

همه می دانیم مدرسه خانه دوم کودکان است ، به عبارت دیگر در دوران تحصیل از وقت کودکان در مدرسه سپری می شود . به همین دلیل کودکان پس از ترک منزل و حرکت به سوی مدرسه همواره در معرض خطذات مختلفی قرار دارند .

مسیری که کودکان از خانه به مدرسه و بالعکس طی می کنند ، ممکن است از برگراه ، جاده ، خیابان و پل بگذرد که دارای خطراتی از قبیل سقوط ، تصادف ، برخورد با مواد خطرناک و غیره باشد .

توصیه های ایمنی از خانه تا مدرسه :

1-    نگهداری یک دستگاه خاموش کننده پودر و گاز مانومتر دار حداقل چهار کیلویی در خودروی سرویس مدرسه ضروری است

2-   رانندگان محترم سرویس ها در زمینه آموزش استفاده از خاموش کننده دستی می توانند با واحد آموزش سازمان آتش نشانی هماهنگی نموده و در کلاس های مذکور بطور رایگان شرکت نمایند .

3-    نصب هرگونه وسیله یا ابزار بر روی ستون های داخلی خودرو و سرویس غیر ایمن می باشد .

4-  در صورت بروز هرگونه نقص فنی در خودرو از قبیل استشمام بوی گاز یا بنزین و یا مشکلات ترمز خودرو ضروری است تا حصول اطمینان نسبت به رفع نواقص از سرویس دهی به دانش آموزان خودداری گردد .

5-  از قرار دادن و روشن نمودن وسایل حرارتی یا روشنایی ( نظیر گاز پیک نیک ) در خودرو به علت احتمال ایجاد گاز گرفتگی و آتش سوزی بپرهیزید .

6-    از دانش آموزان بخواهید در محلی امن برای مثال در پیاده رو و به دور از رفت و آمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند .

7-  اطمینان حاصل کنید ، کودکان تا هنگامی که خودرو کاملاً متوقف نشده ، در آن باز نشده و راننده اجازه ورود نداده است ، سوار سرویس نشوند .

8-  به دانش آموزان یادآوری کنید ، هرگز نباید پشت اتوبوس بروند ، چون ممکن است موقع دور یا نزدیک شدن کودکان به سرویس راننده آن ها را نبیند .

9-    سرویس مدرسه هم مانند یک کلاس است و راننده معلم آن ، پس حتماً به دانش آموزان خود توضیح دهید که به حرف راننده توجه کنند .

10-یک نکته مهم در انتخاب سرویس داشتن راننده ای ماهر و از نظر جسمی سالم است که نه تنها در رانندگی مهارت کامل داشته باشد ، بلکه مهارت برقراری ارتباط خوب هنگام صحبت کردن و گوشزد کردن نکات ایمنی را هم با دانش آموزان داشته باشد .

11-هنگام حرکت سرویس مدرسه هرگز از جای خود بلند نشوید زیرا یک ترمز ناگهانی موجب زمین خوردن شما دانش آموزان خواهد شد .

12-مواظب باشید ، دانش آموزان در داخل سرویس به هم چیزی پرتاب نکنند ، زیرا ممکن است به راننده اصابت کند .

13-از دانش آموزان بخواهید در داخل وسیله نقلیه  غذا نخورند ، چون در صورت بروز مشکل راننده هنگام رانندگی نمی تواند به آن ها کمک کند .

14-رانندگان سرویس ها سعی کنند در هنگام رانندگی ، با سرنشینان خودرو و تلفن همراه صحبت نکنند .

15-از بیرون نبودن اعضای بدن سرنشینان در هنگام حرکت ، اطمینان حاصل کنند و حواسشان بر رانندگی متمرکز باشد .

16-حداکثر باز شوی شیشه سرویس ها 15 سانتیمتر می باشد .

17-نگهداری هر گونه مایعات ، گازهای قابل اشتعال و مواد شیمیایی و خطرناک در سرویس ممنوع می باشد .

18-توسط راننده سرویس تذکر داده شود که داخل سرویس از در دست داشتن خودکار ، مواد و اشیاء نوک تیز توسط دانش آموزان خودداری شود .

19-ضروری است سرویس مدارس مقابل درب منزل دانش آموزان را سوار و پیاده نمایند و راننده سرویس از رسیدن دانش آموزان به منزل حصول اطمینان نماید .

20-دانش آموزان عزیز : جهت عبور از خیابان سعی نمائید از روی پله های هوائی عابر پیاده و یا محل خط کشی های مخصوص عبور نمایند .

21-از دویدن بین عرض خیابان خودداری کنید .

22-جهت عبور از عرض خیابان دو طرفه ، ابتدا به سمت چپ وبعد به سمت راست نگاه کرده و سپس از خیابان عبور نمائید .

23-در میادین و خیابان ، به هیچ عنوان از کنار خیابان عبور نکرده و از پیاده رو استفاده نمائید .

24-برای عبور دانش آموزان از عرض خیابان در مقابل مدرسه مسئولی تعیین شود .

25-به همراه داشتن آدرس و تلفن منزل و محل کار اولیاء برای کودکان در هنگام رفتن به مدرسه الزامی می باشد .

26-والدین دانش آموزان می توانند با هماهنگی واحد آموزش سازمان در کلاس های ایمنی و آتش نشانی که بصورت رایگان تشکیل می گردد شرکت نمایند .

 

برچسب ها:
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
کاشان خیابان غیاث الدین جمشید کاشانی-کدپستی 8717686443
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کاشان می باشد.